Radicchio, nebo také čekanka, je zelenina, která by rozhodně neměla být v kuchyni přehlížena, ať už se chystáš vařit těstoviny, osvěžující a chutné saláty nebo třeba grilované maso.. čekanku lze kombinovat jak se sladkými chutěmi, tak i těmi slanými.
Čekanka má charakteristickou hořkou chuť, která je u některých druhů více či méně intenzivní. Ať tak či onak, své místo si zaslouží primárně v italské kuchyni a to téměř ve všech pokrmech, které si lze jenom představit. Co takhle orestovaná v krémovém risottu nebo dušená v těstovinách s gorgonzolou? Čekanku najdeš hlavně v těžších jídlech, kde slouží k vybalancování chutí, avšak její použití je mnohem bohatší! Jak využít její hořkou chuť ve svůj prospěch? Je její příprava náročná? Na co si dát pozor? To vše a mnohem víc v tohle nadupaném článku plném informací!
Co to tedy ta čekanka je?
Tento druh zeleniny připomíná hlávku zelí a většina druhů produkuje dvoubarevné, hladké a křupravé listy sytě vínové barvy v kontrastu s bílými žilkami, které se snadno odlamují. Ty roustou do tvaru hlaviček o velikosti pomeranče až grapefruitu, ale vše záleží na druhu čekanky - lze najít také oválné (jako např. Treviso) a jiné tvary i barvy.
Chuť čekanky je velice odlišná od svých příbuzných, salátu a zelí, protože ke své sladkosti je také hořká, což z ní dělá unikát mezi zeleninou.
Avšak pokud se uvaří nebo podusí, tak její sytě vínové listy vyblednou, stanou se tmavě hnědými, její hořkost zmizí a sladkost se zintenzivní. Čekanka se také dá jíst syrová v salátech, ale obyvatelé Středozemí si s ní dokáží poradit hned na několik způsobů jako je vaření, dušení, grilování nebo třeba pouhé orestování dokáže její chuť naprosto změnit, nechme se nimi inspirovat!
Jak nakoupit a vybrat tu správnou čekanku?
Jako u každé zeleniny, tak i zde platí, že s čím čerstvější čekankou budeš pracovat, tím lepší výsledek v kuchyni získáš. Proto nejlépe uděláš, když sáhneš po čekance, která je pevná na dotek a při lehkém zmáčknutí ucítíš odpor a její křupavost. Listy by neměly být ovadlé, pomačkané či jinak poškozené, samovolně odpadávat nebo se „odchlipovat“ od hlavičky. Máš vybráno? Tak šup s ní do perforované tašky nebo papírového sáčku a jde se!
Není tvůj výběr ještě úplně sto procentní? Nesáhneš vedle, když se budeš řídit její barvou - čím sytější bude, tím čerstvější kousek tvé oči zbystřily. Vyhni se hlavičkám, které jsou měkké nebo neobvykle lehké (vždy je dobré porovnat pár kousků mezi sebou).
Jak z čekanky dostat maximum, aby na talíři zazářila?
Čekanka je vhodná zelenina pro každého, kdo má rád neobvyklou hořkou chuť a nebojí se ji použít při přípravě jídel ohromujíc chuťové pohárky. Avšak pokud nejsi zrovna jejím příznivcem, ničeho se neboj a čti dál, protože existují způsoby, jak čekanku upravit, aby její typická hořkost ztratila sílu - jeden z tríčků je máčení listů po dobu 20 minut ve studené vodě (tak zůstane krásně křupavá a barevná, což se hodí pro přípravu salátů) nebo lze čekanku tepelně upravit (například grilování potlačí její hořkost a zintenzivní sladkost listů).
V ideálním světe je vhodné čekanku párovat s opačnými chutěmi, čímž se zajistí balanc téhle krásky. Co je tím myšleno? Pokračuj ve čtení a vše se dozvíš!
Hořkost čekanky je její silná stránka, která z ní dělá vhodný podklad pro slané chutě jako jsou například křupavé chipsy z prosciutta, plátky stařené uzeniny, hoblinky Parmiggiano Regiano, strouhaná Provola, omáčka z gorgonzoly nebo grilované kozí sýry. Ideální kombíčko také čekanka tvoří s krémovými surovinami, čímž může být pyré z bílých fazolí, pečená nebo vařená cizrna nebo vejce naměkko s tekutým žloutkem. Ruku v ruce s čekankou jdou i mléčné produkty, mezi které patří například pár kapek zakysaná’é smetany, krémová a neodolatelná burrata, trhaná mozzarella z bůvolího mléka nebo čerstvá ricotta.
Nezaujali tě slané chutě? Vyzkoušej jednu z těchto opačných kombinací, které uspokojí i ty náročnější jedlíky. Ochutnat ji můžeš s karamelizovanými fíky, sladkou hruškou, červeným pomerančem, semínky šťavnatého granátového jablka, kandovanými pekanovými ořechy nebo si připrav sladko-kyselý dresink z medu, balsamikového octa a pomerančové šťávy.
Jak vidíš, tak univerzalita čekanky je téměř nevyčerpatelná a každý den ji lze vyzkoušet v jiné paletě chutí (letní osvěžující saláty nikdy nebyly jednodušší na přípravu!).
Níže lze najít pár tipů a jednoduchých receptů, které si během pár minut můžeš připravit a ochutnat čekanku ještě dnes!
Čekankový salát - Ančovičky v oleji nasekej na drobné kousky, promíchej je s balsamikovým octem, olivovým olejem a řádně přošlehej, aby se spojily chutě. Do velké mísy dej kapary bez nálevu, červenou cibulku na tenké plátky, natrhanou čekanku, avokádo na kostičky, přidej ančovičkový dresink, ochuť mletým pepřem a solí, jemně promíchej a podávej!
Čekanka jako předkrm - Servíruj grilovanou čekanku s chilly oleje, burratou z bůvolího mléka, čerstvými fíky a opečeným chlebem.
Křupavá bruschetta - Na opečenou bruschettu dej lžíci kozí ricotty a rozetři ji po celé ploše, přidej listy čekanky, posyp sekanými orestovanými pekanovými ořechy, pokapej dresinkem z hořčice, olivového oleje a medu.
Opečená čekanka - Čekanku rozčtvrť a každý kousek potři olivovým olejem, ochuť solí a pepřem a peč na 180°C po dobu 15 minut, podávej s plnotučným jogurtem smíchaným s medem a nezapomeň posypat nastrouhanou citronovou kůrou.
Pevně věřím, že pokud jsi až tady, tak máš pár nápadů na to, jak si s čekankou v kuchyni poradit.. a kdo ví, třeba ti na mysl přišlo i pár vlastních receptů, do kterých by se čekanka hodila. Ať tak či onak, budu moc rád za posdílení nápadů, myšlenek nebo tvých výsledků zde dolů do komentářů nebo skrze instagram.
Přeju hodně úspěchů v kuchyni!
Comments