Tento recept nabízí jednoduchou, ale chutnou kombinaci lehce nasládlé dýně, nezaměnitelná chuť pečené papriky a krémovost italského sýru stracchino.. to vše skvěle doplní restované vlašské ořechy a smažené křupavé šalvějové listy, které jenom podtrhnout tuhle podzimní náladičku.
Dýňová sezóna je období v roce, kdy se krámy plní halloweenským zbožím, Starbucks voní po pumpkin spice latté a ty nevíš, jestli je vhodná doba na kulicha nebo to prostě celý den zvládneš v tričku (nanejvýš s mikčou). Nicméně hned, jak se dostaneš na nákupy, tak by ti v košíku neměla chybět nějaká typická hlavička pro tohle období, kde jejich nabídka je teď v hlavním peaku, protože většina z nich dozrává mezi zářím až listopadem a regály pod jejich tíhou budou jenom funět - ať už to bude Hokkaido, máslovka nebo muškátová, v tomhle receptu tě nezklame ani jedna z nich!
A proč vůbec dýně při vaření používat? Nejenom pro svou sytě oranžovou nezaměnitelnou barvu, která dodá živost každému jídlu, ale také jsou výživné a plné vlákniny. Zároveň je tenhle typ zeleniny vhodný k mražení, takže to, co nespotřebuješ, tak je možné hodit do mrazáku a vytáhnout v čase potřeby nejvyšší, aniž by ingredience utrpěla na kvalitě.
Využij sezónnost dýně, která povznese tvé vaření díky své bohaté textuře, lehce nasládlé chuti a unikátní chuti právě teď - můžeme se do toho pustit?
Fusilli s krémem z pečené dýně a papriky
Tahle pasta tě svou jednoduchostí dostane!
Ingredience na 2 porce:
220 g kvalitních těstovin tvaru fusilli
800 g oblíbené dýně (já použil muškátovou)
300 g červené papriky (1 velká, 2 malé - stačí odhadem)
150 g stracchino sýru (případně lze použít kvalitní mozzarella)
40 g vlašských loupaných ořechů
8 lístků šalvěje
2 snítky tymiánu
60 g másla
olivový olej
černý mletý pepř a sůl na dochucení
sůl na osolení vody na těstoviny
1. Připravme si vše, aby fusilli s krémem z pečené dýně a papriky byly ještě jednodušší!
Dýni rozřízneme na čtvrtiny, vydlabeme z ní semínka, oloupeme ji a nakrájíme na kostky.
Papriku omyjeme pod tekoucí vodou a osušíme papírovou utěrkou, rozřízneme v půli a zbavíme veškerých semínek a stopky.
V malém rendlíku si necháme rozpustit máslo, poté přidáme šalvějové listy, které smažíme po dobu 4 - 5 minut, následně je vyndáme na papírovou utěrku a necháme vychladnout.
Vlašské ořechy nasucho opražíme na pánvi tak, aby získali lehce zlatovou barvu, poté je necháme vychladnout a nasekáme je na menší kousky.
Troubu předehřejeme na 190°C.
2. Upečeme si dýni, papriku a připravíme si podzimní pyré plné chutě a vůní:
Na litinovou pečící nádobu (případně pánev) nebo pečící plech dáme papriku, nakrájenou dýni, pokapeme je olivovým olejem a vše posypeme čerstvými lístky tymiánu.
Tuto zeleninovou směs pečeme v předehřáté troubě dobu 40 - 60 minut (nebo dozlatova), poté zeleninu vyndáme a necháme ji kompletně vychladnout.
Vše přemístíme do mixéru, kde z opečené zeleniny uděláme hladké pyré bez jakýchkoliv hrudek.
3. Uvařme si těstoviny a pusťme se do bašty!
Řádně osolenou vodu ve velkém hrnci přivedeme k varu.
mezitím dáme do menšího rendlíku dýňovou.paprikové pyré a na malém ohni ho začneme ohřívat.
Až se nám voda začne vařit, vhodíme do ní těstoviny a ty vaříme po dobu 10 minut nebo dle ingrediencí na obalu.
Zhruba 2 minutky před uvařením těstoviny do dýňovou-paprikového pyré zamícháme i stracchino sýr, který se nám hezky rozpustí a vytvořím tak krémovou sýrovou strukturu. Poté do ní dáme scezené těstoviny, řádně ale jemně vše promícháme, aby se vše spojilo. Následně hotové těstoviny rozdělíme na talíř.
Zdobíme praženými vlašskými ořechy a křupavými lístky šalvěje.
TIP na to, co udělat se zbylými dýňovými semínky: Připravme si smažená dýňová semínka, která jsou vhodná jako sváča, křupání k filmu nebo jako ozvláštnění salátu nebo dýňové polévky.
Dýňová semínka zbavíme veškeré dužiny a omyjeme je pod tekoucí vodou.
V misce s řádně osolenou vodou dýňová semínka necháme namočená po dobu alespoň 1 hodiny (to pomůže k dodání chuti a změknutí skořápky), pak semínka osušíme papírovou utěrkou tak, aby na nich nebyla jediná kapka.
Na pánev dáme dostatek oleje (tolik aby se semínka kompletně ponořila), necháme ho rozpálit, pak je do oleje nasypeme a smažíme za občasného míchání po dobu 5 minut nebo do jejich zezlátnutí.
Křupavá semínka vyndáme za pomocí sítka na papírovou utěrku, osolíme je a necháme před konzumací kompletně vychladnout.
Comments