Mírně nasládlá dýně, mascarpone, mletá skořice a další boží podzimní chutě skryté v krustičce z tvých oblíbených máslových sušenek - to a mnoho dalšího tě čeká v každém kousku tohoto nepečeného koláče!
Dýňový koláč je tradiční americký dezert, který je spojovaný s podzimem, a to především s oslavou Díkuvzdání. A protože plavková sezóna už skončila a můžeme zase konečně v klidu vydechnout, tak tady žádný náznak po six-packu ani nehledej.. namísto toho sladká chuť a krémová náplň jsou jeho hlavní přednosti, které tě prostě donutí ho zbožňovat (teda.. než tě zase popadne plavkové hubnutí)!
A na co se můžeš těšit? Tenhle nepečený koláč má jako základ rozdrcené máslové sušenky, které jsou znovuspojené dozlatova „osmaženým“ máslem pro ještě intenzivnější, bohatší a lehce oříškovou chuť. Jeho náplň tvoří dýňové domácí pyré, které je smíchané s vanilkovým pudinkem kvůli krémové konzistenci a schopnosti ztuhnutí. Navíc pudink dýňovému koláči dodá vanilkovou vůni a chuť, která se skvěle doplní s mixem koření pro navození podzimní náladičky. Pro završení a finální dochucení jsou zde použité pekanové ořechy a krémové italské mascarpone.
Už se vidíš s kouskem tohohle koláčku v posteli pod peřinou s nějakým fajn filmem? Tak se do toho pojďme pustit, ať ti neuteče začátek!
Nepečený dýňový koláč
Pečení bez pečení (nebo bez trouby).
Potřebné ingredience:
300 g dýně (já použil typ muškátové, ale určitě může být i hokkaido nebo máslová)
70 g bílého cukru krystal
300 g Mascarpone
250 ml smetany na vaření (+ 33 % tuku)
500 ml plnotučného mléka
500 g oblíbených máslových sušenek
90 g másla
sáček instantního vanilkového pudinku
Sušený mletý zázvor, hřebíček, mletá skořice, strouhaný muškátový oříše (dohromady cca 3 čajové lžičky)
2 polévkové lžíce medu
1. Začněme lehkými přípravami, ať už "nepečení" dýňového koláče je brnkačka:
Dýni omyjeme pod tekoucí vodou, odstraníme stopku, oloupeme ji za pomocí škrabky na brambor nebo ostrého nože, následně ji rozřízneme v půli a polévkovou lžící vydlabeme všechny semínka (ty nevyhazujeme - na konci receptu je tip na jejich zpracování)! Pak do velkého hrnce dáme vodu, na něj položíme sítko a nakrájenou dýni v něm po dobu 20 minut (nebo do změknutí) dusíme.
Máslové sušenky umístíme do silného sáčku, párkrát přehneme kraj a za pomocí válečku všechny řádně podrtíme do hrubších drobečků.
Formu na koláč o velikosti 25 cm vyložíme pečícím papírem (doporučuju použít formu, které lze vyjmout dno pro lepší manipulaci s koláčem).
Vytvoříme si krém a to tak, že do mísy dáme mascarpone, cukr a smetanu. Vše řádně za pomocí ručního mixéru prošleháme, abychom získali homogenní směs. Poté krém překryjeme potravinovou fólií a dáme ji odpočívat do lednice.
Hřebíček dáme do hmoždíře a rozdrtíme do hladka, pak ho smícháme s dalším kořením, abychom měli hotovou směs.
Med přelijeme do mističek a dáme do něj pekanové ořechy.
2. Teď se pusťme do sušenkového základu (tady zkus neujídat!)
Máslo dáme do rendlíku a na malém ohni ho "smažíme" po dobu 8 - 10 minut nebo dokud nezíská zlatavou barvu a nezačne vonět lehce oříškově.
Rozdrcené máslové sušenky přesypeme do větší mísy a postupně za stálého míchání do nich budeme přilévat rozpuštěné zhnědlé máslo. Poté rukama vytvoříme směs, která bude po zmáčknutí v dlani držet tvar.
Sušenkové těsto přesypeme do vyložené formy na koláč a za pomocí lžíce (nebo rukou) ji rozprostřeme po celé ploše a do stran. Poté prsty lehkým tlakem vytvarujeme ze směsi krustu o tloušťce 0,5 - 0,8 centimetrů a bez jakýchkoliv děr.
Poté celou formu s vytvarovanou krustou dáme do mrazáku.
3. Od dýňového pyré až po finální dozdobení:
Dušenou a změklou dýni dáme společně s kořením do mixéru, ve kterém vytvoříme hladké pyré.
V rendlíku smícháme mléko a vanilkový pudink a postupujme podle návodu na obalu (směs promícháme metličkou a poté za stálého míchání vaříme na malém ohni do ztuhnutí). Po ztuhnutí pudinkovo-mléčné směsi do ní přidáme dýňové pyré a znovu řádně promícháme. Necháme lehce vychladnout.
Mezitím vyndáme kolářovou formu se sušenkovou krustou z mrazáku a dáme do ní 1/2 mascarpone směsi z lednice. Tu rozprostřeme po celé ploše. Následně ji přelijeme dýňovo-pudinkovu směsí a necháme kompletně vychladnout v lednici.
Až se tak stane, tak na vrch dáme pekanové ořechy namočené v medu, zbytek mascarponového krému a posypeme mletou skořicí - podávámeee!
TIP na to, co udělat se zbylými dýňovými semínky? Připravme si smažená dýňová semínka, která jsou vhodná jako sváča, křupání k filmu nebo jako ozvláštnění salátu nebo dýňové polévky.
Dýňová semínka zbavíme veškeré dužiny a omyjeme je pod tekoucí vodou.
V misce s řádně osolenou vodou dýňová semínka necháme namočená po dobu alespoň 1 hodiny (to pomůže k dodání chuti a změknutí skořápky), pak semínka osušíme papírovou utěrkou tak, aby na nich nebyla jediná kapka.
Na pánev dáme dostatek oleje (tolik aby se semínka kompletně ponořila), necháme ho rozpálit, pak je do oleje nasypeme a smažíme za občasného míchání po dobu 5 minut nebo do jejich zezlátnutí.
Křupavá semínka vyndáme za pomocí sítka na papírovou utěrku, osolíme je a necháme před konzumací kompletně vychladnout.
Commentaires