Ať už máš doma malé strávníky nebo tě jenom popadla chuť na sladké, tyhle originální barevňoučké a zdravé ravioli plněné domácí mandlovou krémovou ricottou budou naprostý hit - navíc je lze také připravit ve veganském provedení nebo naprosto bez laktózy!
Proč si kupovat plněné těstoviny, když jejich složení je pomalu delší, než týden před výplatou. Navíc většina z nich obsahuje různá Éčka a konzervanty. Recept na domácí ravioli ti dá svobodu v tom, že budeš přesně vědět, jaké suroviny jídlo obsahuje a je jenom na tobě, zda si přilepšíš a zainvestuješ nebo použiješ už to, co máš doma. Tak či onak, tady Éčka, konzervanty a další fujky ingredience, kde se nedá ani název přečíst, nehledej! Namísto toho se můžeš těšit na unikátní texturu a bohatou a plnou chuť, kterou ty kupované nikdy mít nebudou (čím to asi, že?).
A teď, když už znáš kouzlo italské kuchyně a její neodolatelné domácí pasty, tak si ji pojďme naplnit něčím, po čem naše chuťové pohárky prahnout - krémovostí samotnou, a to v podobě domácí mandlové ricotty, která je bohatá na bílkoviny, zdravé tuky, vlákniny a neobsahuje vůbec žádnou laktózu.. no prostě zázrak, nemyslíš?
Nejlepší na tom všem je, že hotové raviolky lze zamrazit a v nouzi nejvyšší je jenom vhodit do horké vody - voilà během pár minut je oběd na světě bez nutnosti dalšího času v kuchyni.
Jdeme se do nich pustit?
Ravioli a caramelle s ovocným pyré a mandlovou ricottou
Děti se budou olizovat až za ušima!
Ingredience na 6 porcí:
300 g pšeničné hladké mouky (typ "00") + pár lžic na podmoučení
50 g šťávy z červené řepy (nebo 1 červená řepa)
50 g mražených špenátových listů
300 g neloupaných nesolených mandlí
3 plátky toastového chleba (nebo hotové strouhanky)
1 vejce
1 citron
1 špetka soli
máslo (nebo olivový olej podle chuti)
med (nebo kokosový cukr na oslazení)
1 kapsička ovocného pyré ze zahradního ovoce (já použil toto od firmy Ovocňák) - ovocné pyré lze nahradit i rozvarem z oblíbeného ovoce (čti na konci receptu)
1. Pusťme se do příprav, tohle bude zábava!
Pokud nemáme šťávu, ale červenou řepu, tak ji omyjeme a necháme ji v alobalu péct po dobu 50 minut. Poté ji necháme vychladnout, oloupeme ji a dáme ji do mixéru s troškou vody. Vše rozmixujeme do pyré.
Špenát necháme rozmrznout a poté ho dáme do mixéru s trochou vody a vše rozmixujeme do jemného pyré.
Plátky toustového chleba dáme do trouby na nízkou teplotu (70°C) a pečeme po dobu 30 minut, dokud neztvrdne. Poté ho necháme vychladnout a rozdrtíme ho na strouhanku.
Mandle spaříme horkou vodou po dobu pár minut, poté je oloupeme, propláchneme a necháme je namočit přes noc.
Z citronu vymačkáme 40 g citronové šťávy.
Hotovou strouhanku opékáme z občasného míchání na nízkém ohni dokud nezíská zlatavou barvu.
Odměříme si 1150 ml vody.
2. Jak na mandlovou ricottu?
Namočené mandle slijeme a propláchneme pod tekoucí vodou. Poté je přemístíme do mixéru a přidáme polovinu z odměřené vody (cca 600 ml), řádně rozmixujeme dohladka, přidáme zbylou vodu a vše smícháme.
Takto vytvořenou mandlovou směs přelijeme přes bavlněnou utěrku a do hrnce vymačkáme co nejvíce mandlového mléka, kolik budeme schopni (TIP na konci receptu).
Do mandlového mléka přidáme špetku soli a přivedeme ho na mírném ohni za občasného míchání k varu, poté vaříme dalších 4 - 5 minut.
Uvařené mandlové mléko stáhneme z plotny a necháme ho vychladnout po dobu 10 - 15 minut (nebo dokud teplota mléko neklesne na 60 °C). Až se tak stane, přidáme do něj citronovou šťávu a lehce promícháme.
Takto necháme mandlovou směs odpočívat po dobu 4 - 5 hodin, dokud se lehce "nesrazí". Až se tak stane, umístíme přes mísu bavlněnou utěrku, do té doprostřed naběračku po naběračce přendáme mandlové mléko, vše zabalíme, zajistíme gumičkou a necháme takto v lednici vykapat po dobu 6 hodin.
Balíček rozbalíme a krémovou mandlovou ricottu přendáme do košíčku, síta či něčeho jiného, v čem ji budeme uchovávat (a může z toho dále vykapávat přebytečná voda), poté ji dáme do lednice a necháme do dalšího dne.
3. A zábava může začít - jdeme motat těstovinky:
Z mouky si vezmeme 1/3 (100 g), vysypeme ji na pracovní desce do tvaru hromádky, do které za pomocí lžíce nebo rukou uděláme dolík. Do něj rozklepneme jedno vejce (ve veganském podání vejce vynecháme, přejdeme rovnou na bod č.2) a za pomocí vidličky ho rozšleháme společně s trochou mouky tak, abychom nenarušili "sopku". Až si budeme jistí, že nám vejce neuteče všude, tak do něj nahrneme více a více mouky. Poté rukama z mouky a vejce uděláme hladké nelepivé těsto, které následně zabalíme do potravinové fólie a necháme odpočívat po dobu 1 hodiny.
Celý proces opakujeme, ale namísto vejce přidáme do druhé kupičky mouky špenát a následně do třetí šťávu (pyré) z červené řepy.
Až budou všechna těsta odpočatá, tak je za pomocí válečku (nebo stroje na těstoviny) vyválíme do plátů. Ty poté rozkrájíme na čtverečky o velikosti 9 x 9 cm.
Ke kraji doprostřed každého čtverečku dáme půl lžičky ricotty, do té lžičkou utvoříme dolíček, do které dáme ovocné pyré.
Poté ze strany, na které je umístěná ricotta, přehneme kraj tak, aby nám skryl veškerou náplň a rolujeme dál až do konce. Prstem stlačíme boční strany ruličky směrem svrchu k desce tak, aby nám nevytekla žádná náplň a následně každou stlačenou stranu vezmeme mezi palec a ukazováček a dáme je k sobě.
Všechny hotové ravioli klademe na pomoučený podklad a dbáme na to, aby se jedna druhé nedotýkaly.
4. Vaříme a podáváme
Do velkého hrnce dáme vařit vodu.
Mezitím si dáme rozehřát máslo, poté ho smícháme s medem (ve veganském podání smícháme olivový olej s kokosovým cukrem).
Do vroucí vody dáme opatrně těstoviny a vaříme je po dobu 2 minut. Poté je za pomocí síta vyndáme a přemístíme na pánev, přelijeme máslovo-medovou (olejovo-cukrovou) omáčkou, promícháme a přemístíme na talíř.
Hotové ravioli posypeme opečenou strouhankou a podáváme.
Jak připravit ovocný rozvar:
Oblíbené ovoce omyjeme pod tekoucí vodou, zbavíme slupek a jadřinců, pokud je třeba.
Následně ovoce nakrájíme na menší kousky a umístíme ho do menšího rendlíčku s cca 50 ml studené vody.
Vše pospolu za občasného míchání vaříme na mírném ohni po dobu 30 minut a v případě potřeby přidáme ještě trochu vody, aby se nic nepřipálilo.
Pyré necháme vychladnout a můžeme pokračovat v receptu výše.
TIP nakonec:
Zbytek z mandlí, které jsme získali v bodu č. 2.2., můžeme nechat vysušit v troubě (na nízký stupeň), čímž nám vznikne mandlová mouka, kterou lze použít na další recepty - třeba na tenhle super mandlový chlebíček!
Kommentare